Jak e-tržby hodnotí jiní – 1. díl

redakce
20. 6. 2016
Papírování
FOTO: Fotolia

EET rozdmýchává mnoho diskuzí, názory na ni jsou však často dost odlišné. Podle některých zajistí spravedlnost, pro jiné je dalším krokem k většímu dozoru a kontrole. Pojďme se společně podívat, co si o elektronické evidenci tržeb myslí odborná veřejnost.

Zuzana Bartůšková

účetní a daňová poradkyně

Zuzana Bartůšková podle svých slov patří už od začátku mezi odpůrce jak elektronické evidence tržeb, tak kontrolního hlášení k DPH. Stát by měl podnikání podporovat, a to hlavně malých a středních podnikatelů, placení daní by mělo být co nejsnazší. Bohužel však podnikatele naopak zahrnuje byrokracií a zákony jsou čím dál složitější.

Zdroj: Uctovani.net

Karel Havlíček

předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Karel Havlíček respektuje, že je zákon o EET kompromisním řešením – většina požadavků jeho i Asociace prý byla splněna. Zastává však názor, že by se měl systém týkat pouze prvních dvou vln, a to stravovacích a ubytovacích zařízení, maloobchodu a velkoobchodu. Nechce, aby se rozšiřoval i na další vlny. Nepřijatelná je pro něj účtenková loterie, která podle něj nepřinese žádný pozitivní efekt, jen zpomalí prodej, protože soutěživí zákazníci si budou rozdělovat nákup na víc košíků.

Zdroj: Podnikatel.cz

Jiří Žežulka

daňový expert v poradenské společnosti Apogeo a bývalý ředitel Finanční správy ČR

Podle názoru Jiřího Žežulky není reálné, aby se prostřednictvím EET vybralo o 17,5 miliard korun více, jak plánuje Ministerstvo financí. Domnívá se, že to půjde reálně obejít. Navíc záměrných daňových úniků je podle něj ročně mnohem méně, než uvádí Finanční správa. Ta totiž kromě daňových úniků do celkové částky započítává také neodvedení DPH z důvodu druhotné platební neschopnosti, z důvodu insolvence nebo žádosti o posečkání s platbou daně.

Zdroj: Novinky.cz

Radomil Bábek

předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Podle Radomila Bábka je EET nepotřebná, dokonce může uškodit. Očividně je zaměřená hlavně na malé podnikatele a živnostníky plošně, přestože by měla postihnout jen nepoctivé subjekty. U EET se Radomil Bábek také obává korupce a klientelistického chování. K celé evidenci tržeb se kriticky vyjadřuje také ve svém článku.

Zdroj: Podnikatel.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY