Aktuality

EET

Prezident podepsal zákon o zrušení EET

zpráva16. 12. 2022

Zrušení elektronické evidence tržeb stvrdil v prosinci 2022 svým podpisem prezident Miloš Zeman. Od nového roku tak skončí EET bez náhrady a systém nebude provozován ani pro dobrovolně evidující podnikatele. EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 se rozšířila na podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory. Poslední fáze měla být spuštěna vloni v květnu a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších 300 000 podnikatelů.

Více na webu podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Sněmovna schválila úplné zrušení EET

zpráva25. 11. 2022

Poslanci schválili vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET), který by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023. Stejně tak neprošel ani návrh, aby EET zůstala i nadále dobrovolná. Pokud novelu schválí Senát, dostane ji k podpisu prezident. Legislativní proces návrhu zákona tedy nadále pokračuje a definitivní ukončení evidování tržeb se tak bude odvíjet od konečného znění platné legislativy. Pokud by zákon zrušen nebyl, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.

Více na webu novinky.cz / Foto: 123RF
EET

Vláda schválila návrh na ukončení elektronické evidence tržeb

zpráva19. 7. 2022

Vláda v březnu letošního roku schválila návrh Ministerstva financí na ukončení EET od 1. 1. 2023. Elektronická evidence tržeb je do konce roku 2022 pozastavena, podnikatelé tak nemusí své tržby evidovat (mohou je evidovat dobrovolně), a ani úřady tuto skutečnost nekontrolují. Schválený návrh zároveň nepočítá s dalším provozováním systému EET ani pro dobrovolně evidující podnikatele.

Více na webu echo24.cz / Foto: 123RF
EET

Vláda se na jaře chystá jednat o záměru zrušení EET

zpráva14. 2. 2022

Elektronická evidence tržeb (EET) je od jara 2020 pozastavena a až do konce roku 2022 je pro všechny živnostníky dobrovolná. Opět měla být spuštěna 1. ledna 2023, a to nejen pro 1. a 2. vlnu podnikatelů, ale také nově pro vlnu 3. a 4. (např. lékaři, advokáti, řemeslníci), pro kterou zatím povinnost EET neplatila. Současná vláda ovšem přislíbila zrušení EET pro všechny podnikatele a v březnu letošního roku plánuje o tomto záměru jednat, včetně zvážení její dobrovolnosti.

Více na webu E15.cz / Foto: 123RF
EET

Sněmovna návrh odložit EET do roku 2023 zamítla

zpráva28. 5. 2020

Poslanci nepodpořili návrh Senátu odložit 3. a 4. vlnu EET až do konce června 2023 a návrh zákona tak v původním znění nyní čeká na podpis prezidenta ČR. A jaká je tedy aktuální situace a výhled do budoucna? Momentálně zůstávají e-tržby nadále pozastaveny pro všechny čtyři vlny EET a povinnost evidovat tržby by se měla znovu plně rozběhnout v lednu 2021.

Více na webu Hospodářských novin / Foto: 123RF
EET

Senát navrhuje odklad 3. a 4. vlny EET až do roku 2023

zpráva14. 5. 2020

Senátoři aktuálně projednávají novelu zákona týkající se pozastavení EET do konce roku 2020. Hospodářský výbor Senátu ČR však přišel s požadavkem odložit spuštění závěrečných vln EET až na konec června roku 2023. Do té doby by měli evidovat tržby pouze podnikatelé, kteří se do EET zapojili v 1. a 2. vlně. Novela zamíří znovu do Sněmovny a podnikatelé tak nadále zůstávají v nejistotě.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Sněmovna rozhodla o zastavení EET až do konce letošního roku

zpráva7. 5. 2020

Poslanecká sněmovna schválila a postoupila do Senátu novelu zákona, která odkládá povinnost evidovat tržby pro všechny čtyři vlny EET až do konce roku 2020. Původně byl start EET naplánován přibližně na polovinu srpna, nyní se však EET může rozběhnout až 1. ledna 2021. Podnikatelé tak získají k dobru několik dalších měsíců, kdy e-tržby evidovat nemusí, aby si mohli zajistit všechno potřebné pro zahájení či znovuzahájení EET.

Více na webu E15.cz / Foto: 123RF
EET

Na spuštění EET se můžete v klidu připravit už nyní

zpráva4. 5. 2020

Zahájení povinnosti evidovat tržby pro 3. a 4. vlnu EET bylo na nějakou dobu odloženo, aktuálně se uvažuje dokonce o dalším posunutí termínu. Využijte proto získaný čas k pečlivé přípravě na ostré spuštění evidence tržeb. Víte, co všechno si do té doby potřebujete zajistit? Podívejte se na naši infografiku EET krok za krokem, ve které jsme pro vás zachytili přehled nejdůležitějších úkonů pro úspěšný start EET. Najdete tu také odpovědi na nejčastěji kladené otázky nebo tipy, kde sehnat další užitečné informace k EET.

Foto: 123RF
EET

Pozastavení povinnosti evidovat tržby pro všechny vlny EET

zpráva26. 3. 2020

Na základě Liberačního balíčku II došlo k pozastavení povinnosti evidovat tržby po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Toto opatření se týká jak poplatníků, kteří již evidují tržby od 1. a 2. vlny EET, tak i těch, kteří měli s evidencí tržeb začít 1. května v rámci 3. a 4. vlny.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Jaké hrozí pokuty při nedodržení zákonných povinností u zvláštního režimu EET?

zpráva6. 3. 2020

Plánujete od 1. května 2020 evidovat tržby v tzv. zvláštním režimu EET? V takovém případě se na vás vztahují některé zákonné povinnosti, jejichž nedodržení bude trestáno vysokými pokutami. V první řadě bude kontrolováno vydávání účtenek zákazníkům z papírového bloku. Pokuta za nevydání účtenky bude činit až 500 000 Kč, pokuta za zneužití bloku účtenek až 50 000 Kč. Další povinností podnikatele je umístění informačního oznámení o evidenci tržeb ve své provozovně. Jestliže tak neučiníte, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Se zvláštním režimem se také pojí povinnost čtvrtletního podávání formuláře o evidovaných tržbách na finanční úřad. Pokud jej nepodáte nebo se s podáním opozdíte, může vám být udělena pokuta až do výše 500 000 Kč. Při závažném porušení těchto povinností vám může být navíc nařízeno uzavření vaší provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Ujistěte se, že systém EET bude podporovat vaši pokladnu

zpráva4. 3. 2020

Systém EET nejpozději na konci března příštího roku ukončí podporu šifrovacího protokolu TLS 1.1 a vybraných šifer z protokolu TLS 1.2. Finanční správa tímto reaguje na bezpečnostní doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Šifrovací protokol slouží k zabezpečení komunikace mezi koncovým zařízením používaným pro evidování tržeb (většinou pokladním zařízením) a příjmovou stranou systému EET, aby nedocházelo k odposlouchávání či falšování zpráv během jejich přenosu. Pokud tedy plánujete s nástupem 3. a 4. vlny EET zakoupit nové pokladní zařízení, zkontrolujte si, zda podporuje šifrovací protokoly TLS 1.3 a bezpečné šifry protokolu TLS 1.2. Stávající uživatelé pokladního zařízení se mohou s tímto dotazem obrátit na dodavatele svého zařízení.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Chystáte se evidovat tržby od 1. května? Sledujte nový seriál o EET

zpráva2. 3. 2020

Třetí a čtvrtá vlna EET nastoupí už 1. 5. 2020 a evidenční povinnost se s určitými výjimkami (dle § 12 zákona o evidenci tržeb) začne vztahovat na všechny evidované tržby bez ohledu na činnost, ze které pocházejí. Bude se tato fáze týkat i vás? Jaké kroky musíte učinit, než přijmete první evidovanou tržbu? A jak na to v programu POHODA? To vše se již nyní dozvíte v 1. dílu seriálu o EET na Portálu POHODA.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
EET

Podnikatelé už mohou žádat o zvláštní režim EET

zpráva11. 2. 2020

Podnikatelé splňující zákonné podmínky si už nyní mohou podávat na finanční úřad žádost o zvláštní režim evidence tržeb. Připomeňme si, jak bude tento režim fungovat. Podnikatelé budou namísto klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku, který obdrží přímo na finančním úřadu. Povinně budou také uchovávat stejnopis vystavených účtenek až do uplynutí lhůty pro stanovení daně z příjmů a každé čtvrtletí vyplňovat a podávat správci daně speciální formulář „Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu“. I podnikatelé ve zvláštním režimu musejí plnit jak informační povinnost v podobě vyvěšení informačního oznámení někde v provozovně, tak oznamovací povinnost, například pokud přestanou splňovat některou z podmínek pro evidenci tržeb ve zvláštním režimu.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Snížení DPH jako kompenzace nákladů na EET – koho se týká a komu naopak nepomůže?

zpráva7. 2. 2020

Společně s 3. a 4. vlnou EET dojde v květnu 2020 i ke snížení sazby DPH u vybraného zboží a služeb na 10 %. Jedná se mj. o kadeřnické a holičské služby, opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků nebo služby mytí oken prováděné v domácnostech. Toto snížení mělo podnikatelům kompenzovat náklady spojené se zavedením EET. Neplátců DPH se však tato kompenzace nijak nedotkne a snížení DPH na čepované pivo pak zase bude platit pouze pro restaurace – podmínkou snížení DPH u čepovaného piva totiž je, aby bylo součástí stravovací služby. Nižší DPH se tedy nemusí týkat stánkařů na sportovních akcích nebo rychlého občerstvení.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Zkontrolujte si platnost svého certifikátu EET

zpráva5. 2. 2020

V únoru vyprší platnost 86 tisíc certifikátů EET, které byly vygenerované v počátcích evidence. Pokud jste dosud neprovedli výměnu svého pokladního certifikátu za nový, měli byste si zkontrolovat datum jeho expirace. Můžete tak učinit po přihlášení se do aplikace EET, kde si v menu zvolíte odkaz Certifikáty a následně odkaz Seznam certifikátů. Jestliže vašemu certifikátu už brzy vyprší platnost, neotálejte s vygenerováním nového. Jak na to? V aplikaci EET v záložce Certifikáty zvolte v horním menu odkaz Nový certifikát. Popis jednotlivých kroků pro vygenerování nového certifikátu jsme vám popsali již dříve na našem Portálu POHODA. Podrobný postup, jak instalovat certifikát do programu POHODA, pak najdete v kapitole 4 našeho návodu Jak na EET v programu POHODA.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Již nyní můžete provést autentizaci a registraci k 3. a 4. fázi EET

zpráva6. 1. 2020

Jestliže patříte mezi ty podnikatele, kterých se týká 3. a 4. vlna EET, můžete už nyní požádat o autentizační údaje, které jsou potřeba k registraci do EET. Předejdete tak možným frontám na finančních úřadech a v klidu si budete moci vyzkoušet zařízení k evidenci tržeb. A jak tedy postupovat? O autentizační údaje je možné požádat dvěma způsoby, a to buď elektronicky na Daňovém portálu – v takovém případě budou podnikateli údaje zaslány do datové schránky, nebo osobně na libovolném finančním úřadě. Na základě získaných autentizačních údajů se následně přihlásíte do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Zde je nutné vyplnit údaje o všech provozovách, z nichž plynou evidované tržby. V této aplikaci pak také získáte digitální certifikát – ten je nutné nainstalovat do pokladního zařízení. Následně si už můžete otestovat funkčnost pokladního zařízení s nainstalovaným certifikátem.

Více na webu eltrzby.cz / Foto: 123RF
EET

O EET bude znovu rozhodovat Ústavní soud

zpráva20. 12. 2019

Opoziční strany ODS, Piráti, SPD, STAN a TOP 09 opět napadly zákon o EET u Ústavního soudu. Nedávno přijatá novela zákona totiž podle nich nereaguje dostatečně na nález Ústavního soudu, kterým soud v roce 2017 mimo jiné zrušil zavedení 3. a 4. vlny EET. Zákon je dle opozice také v rozporu s právem na informační sebeurčení a omezuje právo svobodně podnikat. Části novely zákona nabyly účinnosti už letos v listopadu, další změny, jako například start posledních dvou vln, budou účinné od května 2020.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

V čem se liší běžný, zjednodušený a zvláštní režim EET?

zpráva5. 12. 2019

V současné době mohou podnikatelé evidovat tržby v běžném, nebo zjednodušeném režimu. Od května 2020 pak navíc přibyde tzv. zvláštní neboli offline režim. V čem se liší a jaké povinnosti na podnikatele čekají?

Běžný režim
Běžný režim asi není potřeba nějak zvlášť vysvětlovat, nejpozději při uskutečnění evidované tržby musí poplatník zaslat datovou zprávou údaje o tržbě správci daně a vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne.

Zjednodušený režim
V případě zjednodušeného režimu musí poplatník zaslat datovou zprávou údaje o tržbě správci daně nejpozději do 5 dnů od uskutečnění tržby a místo fiskálního identifikačního kódu musí na účtence uvést podpisový kód poplatníka (PKP). Tento režim však není pro každého, přímo ze zákona se smí využívat v případě příjmů z prodeje zboží a služeb na palubách dopravních prostředků při pravidelné hromadné přepravě, dále se v tomto režimu evidují také tržby, jejichž evidování v běžném režimu by znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti, ze které tyto tržby plynou. O tom, zda by podnikateli běžný režim zásadně ztížil výkon činnosti, rozhoduje na základě žádosti finanční úřad.

Zvláštní (offline) režim
Tento režim bude spočívat v tom, že podnikatel bude vydávat účtenky z předtištěného bloku. Do speciálního formuláře pak bude zaznamenávat údaje o výši tržeb a počtu vydaných účtenek. Každé čtvrtletí pak tento formulář zašle na finanční úřad. O zvláštní režim budou moci požádat zpravidla fyzické osoby, které nejsou plátcem DPH, nemají více než 2 zaměstnance a zároveň výše jejich příjmů nepřesahuje za 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí 600 000 Kč a předpokládaná výše těchto příjmů ve 12 bezprostředně následujících kalendářních měsících nesmí přesáhnout 600 000 Kč.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Jaké další povinnosti s sebou přináší EET?

zpráva29. 11. 2019

V květnu 2020 začnou evidovat tržby také řemeslníci, účetní, lékaři či třeba taxikáři. Evidenční povinnost spočívá samozřejmě v zaslání datové zprávy o tržbě a vystavení účtenky. Je potřeba ale myslet na to, že nejde o jedinné povinnosti. Už před startem EET musí podnikatelé požádat o autentizační údaje, pomocí nich se pak přihlásit do webové aplikace EET a tam vyplnit informace o provozovnách. Nejedná se ale o provozovnu ve smyslu živnostenského zákona, údaje tak musí vyplnit i ti, kteří poskytují služby u zákazníky. Následně je pak také potřeba vygenerovat samotný certifikát, který slouží k autentizaci datových zpráv a k identifikaci podnikatele. Poté, co začnou evidovat, pak zase musí na viditelném místě vystavit informační oznámení.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET

Přijímejte jen bezhotovostní tržby a vyhnete se EET

zpráva19. 11. 2019

1. května 2020 odstartují poslední dvě vlny elektronické evidence tržeb, do kterých spadají například právníci, účetní, lékaři či drobní řemeslníci jako pekaři, cukráři či elektrikáři. EET však nemusí řešit ti, kteří přijímají tržby bezhotovostně, tedy platbou na účet nebo kartou, a to i v případě, přijmou-li platbu v hotovosti jednorázově – musí jít ale o ojedinělý příjem. Jestliže podnikatelé vydávají faktury, nezáleží na tom, jaká forma platby je na ní uvedená, ale na reálném způsobu úhrady. Pokud tedy zákazník fakturu zaplatí hotově, je potřeba ji zaevidovat i tehdy, kdy je na faktuře uvedený způsob platby bezhotovostně. A naopak, pokud je na faktuře uvedeno, že částka bude hrazena hotově, a zákazník ji nakonec zaplatí bezhotovostně, tržbu není potřeba evidovat.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Offline režim EET

Jak bude fungovat offline režim EET?

zpráva5. 11. 2019

Od května 2020 budou moci někteří podnikatelé evidovat tržby offline, nikoliv přes systém EET. Aby mohl podnikatel o offline režim zažádat, musí splnit několik podmínek. Následně pak bude vydávat účtenky z předtištěného bloku. Do speciálního formuláře pak bude zaznamenávat údaje o výši tržeb a počtu vydaných či stornovaných účtenek. Každé čtvrtletí pak zašle tento formulář na finanční úřad. Přejít na offline režim mohou i podnikatelé, kteří již tržby evidují. Zažádat o offline režim už lze nyní, úřady se žádostmi začnou ale zabývat nejdříve 1. 2. 2020.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Novela EET

Aktuality v zákoně o evidenci tržeb a DPH

zpráva5. 11. 2019

V říjnu vstoupila v účinnost novela, která upravuje jak zákon o evidenci tržeb, tak zákon o DPH. Některé novinky platí již od listopadu, některé však začnou platit až příští rok. Které to jsou? K jakým změnám přesně dochází? To se dozvíte v článku na Portálu POHODA.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
Nový EET certifikát

Zkontrolujte si, zda jsou tržby evidovány nově vygenerovaným certifikátem EET

zpráva1. 11. 2019

Během letošního roku a začátkem roku 2020 expirují první pokladní certifikáty, což se týká především podnikatelů, kteří evidují tržby od 1. vlny EET. Jestliže už jste si nový certifikát vygenerovali, stačí si už jenom zkontrolovat, zda evidence tržeb probíhá právě pomocí tohoto nového certifikátu. Jak na to? Po přihlášení do webové aplikace EET zvolte v menu odkaz Certifikáty a následně v horním menu Seznam certifikátů. V tabulce Seznam žádostí a certifikátů vidíte sériové číslo certifikátu. Toto číslo je potřeba zkontrolovat se sériovým číslem v detailním výpisu tržeb – zde je uvedené ve sloupci cert_sernum. Jestliže se tato čísla shodují, EET probíhá pomocí nově vygenerovaného pokladního certifikátu.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Výjimky z EET

Některé novinky spojené s EET začnou platit již letos

zpráva18. 10. 2019

Poslední dvě vlny EET začnou platit v květnu 2020, některé změny v elektronické evidenci tržeb ale nastanou už letos v listopadu. Jde například o povinnost uvádět na účtence DIČ, kromě těch případů, kdy toto daňové indentifikační číslo obsahuje rodné číslo poplatníka. Tato povinnost dopadne na poplatníky daně z příjmů právnických osob a zahraničních fyzických osob. Od 1. listopadu nabývají účinnosti také některé výjimky z EET. Osvobození od EET se bude týkat tržeb z prodeje sladkovodních ryb v období od 18. 12. do 24. 12., tržeb z předplacených telefonních karet, z obchodní letecké dopravy a tržeb z hazardních her. Výjimka se vztahuje také na sociální služby a zrakově postižené podnikatele.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Novela EET

Poslední vlny EET odstartují 1. května 2020

zpráva11. 10. 2019

Ve středu 9. října byla ve Sbírce zákonů vyhlášena novela zákona o EET. To znamená, že poslední dvě vlny budou spuštěny 1. května 2020. Nejmenší podnikatelé s hotovostními příjmy do 600 tisíc ročně si budou volit mezi online a offline režimem, kdy by tržby evidovali na papírových paragonech vydávaných Finanční správou. Novela také snižuje DPH v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného. Další informace o EET najdete v našem na Portálu POHODA.

Foto: 123RF
Platnost EET certifikátu

Nezapomeňte si zkontrolovat platnost pokladního certifikátu pro EET

zpráva3. 10. 2019

Zanedlouho skončí platnost prvních pokladních certifikátů – týká se to především podnikatelů, kteří začali evidovat v 1. vlně EET. Kde si zkontrolujete jeho platnost a jak si vygenerujete nový? A jak správně nainstalovat nový certifikát v programu POHODA? To vše se dozvíte v článku na Portálu POHODA.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
Novela zákona o EET

Prezident podepsal novelu zákona o EET

zpráva25. 9. 2019

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o EET a související novelu zákona o DPH. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Evidovat začnou začátkem dubna nebo května 2020, záleží na tom, kdy novela vyjde ve Sbírce zákonů. Podrobněji o 3. a 4. vlně EET se dočtete v našem článku na Portálu POHODA.

Více na webu E15.cz / Foto: 123RF
Novela zákona o EET

EET se rozšíří na další obory, rozhodla Sněmovna

zpráva13. 9. 2019

Sněmovna v pátek i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a schválila tak vládní novelu zákona o EET. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří na zbývající obory, které jí zatím nepodléhaly. Novela přichází také s tzv. offline režimem, který však mohou využít pouze malí podnikatelé s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun. Některé služby a zboží, jako například vodné, stočné či audioknihy, se přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, nabude účinnosti sedmý měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Více na webu Českého rozhlasu / Foto: 123RF
Novela zákona o EET

Sněmovna se k hlasování o novele zákona o EET nedostala, vládní koalici chyběli poslanci

zpráva12. 9. 2019

V úterý 10. září měla Sněmovna hlasovat o rozšíření EET. Nakonec k tomu však nedošlo, protože vládní koalice neměla v sále dostatek poslanců – hlasování se tak přesouvá na jiný termín. Vládní novela, kterou v červenci zamítl Senát, rozšiřuje EET například na řemeslníky, kadeřníky či advokáty.

Více na webu Českého rozhlasu / Foto: 123RF
Účtenkovka

Za další propagaci Účtenkovky zaplatilo ministerstvo financí více než milion korun

zpráva22. 7. 2019

Reklamní videospoty a grafické postery za 1,2 milionu korun mají nově zvýšit zájem o Účtenkovku. Jedná se už o několikátou investici do propagace této loterie – letos v dubnu si ministerstvo zaplatilo rozhlasovou kampaň, která stála 3,2 milionů korun. Navíc se také chystá ještě reklamní kampaň na Facebooku, jejíž předpokládaná hodnota je 200 tisíc korun. Přičemž počet lidí, kteří se Účtenkovky účastnili, téměř neustále klesal, pouze poslední dva měsíce se zvýšil.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Platnost certifikátů EET

Letos vyprší platnost prvních certifikátů EET

zpráva16. 7. 2019

Za několik měsíců bude končit platnost prvních pokladních certifikátů, což se týká především podnikatelů, kteří začali evidovat v první vlně EET. Datum ukončení platnosti certifkátu můžete najít přímo v aplikaci EET. Stačí se přihlásit, v menu zvolit odkaz Certifikáty a následně Seznam certifikátů. Zde uvidíte datum expirace daného certifikátu. Pokud jeho platnost brzy končí, je potřeba vygenerovat certifikát nový a nahrát jej do pokladního zařízení, postup zůstává stejný jako dříve. Jakmile si ověříte, že nový certifikát funguje, můžete ten starý zneplatnit – opět tak provedete v sekci Seznam certikátů.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Novela o EET

EET pro řemeslníky či lékaře – poslanci schválili novelu zákona o elektronické evidenci tržeb

zpráva7. 6. 2019

Sněmovna v pátek schválila novelu zákona o EET. Nově tak budou tržby evidovat i například řemeslníci či lékaři. Podnikatelé, kteří za rok utrží nejvýše 600 tisíc korun v hotovosti a zároveň nezaměstnávají více než dva pracovníky, budou moci evidovat tržby v tzv. off-line režimu. Pro přijetí návrhu hlasovalo 102 poslanců z hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Původně se měla nová vlna EET spustit už od ledna 2020, tento termín se však zřejmě nestihne – Senát novelu pravděpodobně vrátí k přepracování.

Více na webu Hospodářských novin / Foto: 123RF
Novela o EET

Na závěrečné hlasování o novele zákona o EET opět nedošlo

zpráva3. 6. 2019

V pátek 31. května měli poslanci hlasovat o elektronické evidenci tržeb, v plánu bylo probrat zbývajících 600 pozměňovacích návrhů. K hlasování ale nedošlo, místo toho se řešil předběžný výsledek auditu Evropské komise o možném střetu zájmů českého premiéra. Podle novely zákona o EET by měli evidovat tržby řemeslníci, lékaři či advokáti. Zároveň novela zavádí i offline evidenci tržeb.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Hudební festivaly a EET

Zavedení 3. a 4. vlny EET by se mělo týkat i stánkařů – budou se hudební festivaly topit v účtenkách?

zpráva27. 5. 2019

Řemeslníci i stánkaři spadají do 3. a 4. vlny EET. Nově by tak musely evidovat tržby i hudební festivaly. Znamenalo by to pro ně značné finanční náklady, vzhledem k počtu návštěvníků by byla potřeba až stovka pokladen. Problém je i s absencí jakékoliv infrastruktury, festivaly se často pořádají tzv. „na zelené louce“ bez připojení k internetu či elektřině. Z těchto i mnoha jiných důvodů žádá festivalová asociace FESTAS výjimku ze zákona. Novela zákona o EET se ve třetím čtení projednávala 10. května, jednání však bylo přerušeno a přesunuto na další schůzi Sněmovny, která se koná na konci května.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Předražené zakázky EET

Z prověrky NKÚ vyplývá, že zakázky na systém EET byly předražené a nezákonné

zpráva24. 4. 2019

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že finanční správa zadala dodavateli IS ADIS vytvoření systému pro EET neoprávněně bez soutěže. U dalších zakázek na EET pak postupovala nehospodárně. Finanční správa se brání tím, že NKÚ vycházel spíše z teoretických názorů a nezohlednil reálnou situaci, ve které se tedy GFŘ nacházelo.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Novela EET

Novela zákona o EET prošla druhým čtením, opoziční poslanci mají stovky pozměňovacích návrhů

zpráva18. 4. 2019

V Poslanecké sněmovně prošla druhým čtením novela zákona o evidenci tržeb. Nyní zamíří do sněmovních výborů a poté o ní budou definitivně hlasovat poslanci. Opozice předložila stovky pozměňovacích návrhů, šanci na přijetí mají například ty, které by mohly snížit náklady spojené s EET těm, pro něž je podníkání jen občasným přívýdělkem. Podporu má i zvýšení hranice pro evidování tržeb v tzv. offline režimu na 600 tisíc korun za rok.

Více na webu Aktuálně.cz / Foto: 123RF
Kontroly EET

Finančí úřad znovu kontroloval podnikatele, kteří v minulosti porušili zákon o EET

zpráva1. 4. 2019

Kontroloři z pražského finančního úřadu se opět zaměřili na už jednou trestané poplatníky v souvislosti s EET. Ze 119 kontrolních nákupů přišli na 33 prohřešků, celkem tak zákon opětovně porušilo 28 % kontrolovaných podnikatelů. Těm hrozí sankce až do výše 500 000 Kč.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Výpadek EET

Ve čtvrtek 28. 2. dopoledne nefungoval Daňový portál a elektronická evidence tržeb

zpráva1. 3. 2019

Během čtvrtečního dopoledne došlo k výpadku Daňové portálu a provozu EET. Problémy trvaly asi dvě a půl hodiny, provoz byl obnoven kolem půl dvanácté. Tržby, které se během výpadku neodeslaly do systému EET, musí podnikatelé zaevidovat dodatečně, a to nejpozději do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby.

Program POHODA je na tyto příprady připravený, záznamy které se nepodařilo odeslat správci daně, se označí stavem EET: Chyba kom. v červené barvě. Přímo z agendy Elektronická evidence tržeb je pak můžete hromadně odeslat přes hlavní nabídku Záznam volbou Odeslat na EET. Podrobný popis, jak postupovat, najdete v našem návodu Jak na EET v programu POHODA.

Více na webu Českého rozhlasu / Foto: 123RF
Novela EET

Hranice pro offline režim EET by se mohla zvýšit

zpráva18. 2. 2019

ČSSD navrhne zvýšení hranice hotovostních příjmů pro využití offline režimu z 200 tisíc na 600 tisíc. Nárůst limitu prosazují i podnikatelské svazy. Ministryně financí se tomuto zvýšení nebrání a chce o konkrétní výši jednat. V offline režimu by podnikatelé místo EET vystavovali účtenky z bloku, který si vyzvednou na finančním úřadě. Na konci dne by pak zaznamenali do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných či stornovaných účtenek.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Novela EET

Novela zákona o EET prošla prvním čtením

zpráva14. 2. 2019

Vládě se na osmý pokus podařilo protlačit zavedení 3. a 4. vlny EET prvním čtením. Stalo se tak téměř rok po předložení novely Poslanecké sněmovně, nyní se předlohou bude zabývat rozpočtový výbor. Podle ministryně financí by norma, která mimo jiné zavádí i offline režim pro drobné podnikatele, mohla začít platit koncem roku.

Více na webu E15.cz / Foto: 123RF
Krycí doklady při kontrolách EET

Krycí doklady mají celníky ochránit

zpráva18. 1. 2019

Celníci budou moci nově používat krycí doklady nejen při předcházení a šetření trestných činů a při výkonu působnosti orgánů Celní správy ČR vyplývající z mezinárodních smluv, ale také při kontrolách hazardu a EET. A to v případě, že by bez jejich použití došlo ke zmaření tohoto výkonu anebo k ohrožení života, zdraví nebo majetku celníka nebo jiné osoby. Tento zákon nyní projednává Senát a účinnosti by mohl nabýt již v první polovině letošního roku.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Dva roky EET

Jsou to dva roky, co byla spuštěna EET

zpráva3. 12. 2018

1. prosince uplynuly dva roky od zavedení elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí informovalo, že od té doby se do EET zapojilo 177 tisíc podnikatelů z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Dohromady pak zaevidovali 8 miliard účtenek, průměrná doba odezvy byla 17 milisekund. Ministerstvo také odhaduje, že ke konci tohoto roku dosáhne celkový přínos EET v oblasti výběru daní 18 miliard korun.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET a nevidomí OSVČ

EET se bude znovu týkat i nevidomých OSVČ

zpráva23. 10. 2018

Nařízení, které osvobodilo zrakově postižené podnikatele od EET, bude kvůli rozhodnutí Ústavního soudu k 31. prosinci zrušeno. Ministerstvo financí sice nevidomé plánuje v chystané novele znovu z EET vyjmout, nicméně návrh nebude s největší pravděpodobností do konce roku schválen. EET se dle odhadů Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých dotkne maximálně několika stovek zrakově postižených OSVČ.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Offline režim EET

Offline režim EET

článek22. 10. 2018

V Poslanecké sněmovně leží ke schválení novela zákona o evidenci tržeb, která přichází s tzv. offline režimem. O co se jedná a kdo může zvláštní režim využít? Na závěr pro vás máme tip na mobilní aplikace, které vám s EET pomohou.

Celý článek / Foto: 123RF
Snížení DPH

Novela zákona o EET počítá u některých podnikatelů se snížením DPH

zpráva16. 10. 2018

Kromě offline režimu pro drobné podnikatele navrhuje novela zákona o EET i snížení DPH u některých oborů podnikání. Do druhé snížené sazby DPH ve výši 10 % by tak nově spadaly například kadeřnické a holičské služby či služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech. Novela se nyní nachází v prvním čtení v Poslanecké sněmovně.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET certifikát

Produkty STORMWARE jsou na nový SSL certifikát připravené

článek6. 9. 2018

Určitě zaznamenali informaci Finanční správy o výměně SSL certifikátu, kterým je zabezpečeno spojení mezi pokladními systémy a systémem elektronické evidence tržeb. K této změně dojde 10. 9. 2018. Produkty STORMWARE jsou s novým SSL certifikátem plně kompatibilní.

Celý článek / Foto: Fotolia
Změna certifikátu EET

Bude se měnit certifikát u EET

zpráva2. 8. 2018

SSL certifikát příjmové strany systému EET, tedy certifikát, kterým je zabezpečeno HTTPS spojení mezi pokladnou a příjmovou stranou EET, se bude brzy měnit. Finanční správa proto vyzývá podnikatele, aby se u svého dodavatele pokladního zařízení nebo pokladního software ujistili, že zařízení novému SSL certifikátu důvěřuje. Ke změně dojde 10. 9. 2018.

Více na webu Finanční správy / Foto: Shutterstock
EET na Slovensku

EET se chystá i na Slovensku

zpráva30. 7. 2018

Slovenské ministerstvo financí plánuje zavést e-Kasu, jak se slovenská EET bude nazývat, od dubna příštího roku. V první vlně by se týkala hotelů, restaurací, kaváren a čerpacích stanic. Na Slovensku však nejde o úplnou novinku, řada podnikatelů tam musí používat registrační pokladny, před třemi lety byly pak zavedeny i tzv. virtuální registrační pokladny, které fungují na bázi online evidence. Od zavedení e-Kasy si slovenské ministerstvo financí slibuje, že na daních vybere až o 120 milionů eur více.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
EET u přepravních služeb

Přepravní služby začnou evidovat tržby v pilotním režimu

zpráva12. 7. 2018

Od posledního čtvrtletí letošní roku začnou evidovat tržby i přepravní služby, včteně alternativní taxislužby Uber. Prozatím půjde o zkušební provoz, dohodli se na tom zástupci státu a společnosti Uber v nedávno podepsaném memorandu.

Více na webu iDnes.cz / Foto: Fotolia
Pokuta za neplnění povinností u EET

Padla zatím nejvyšší pokuta v rámci EET

zpráva9. 7. 2018

Podnikatel, který vystavil 4 tisíce falešných účtenek, dostal nejvyšší pokutu, která byla zatím v rámci EET udělena, a to 270 tisíc korun. Pražský restauratér cíleně vydával účtenky s neplatnými kódy a nepřiznával tak polovinu celkových tržeb své provozovny. Celkově už úřady udělily pokuty za téměř 100 milionů korun.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Registrace účtenky pomocí QR kódu

Pro registraci účtenky do loterie lze nově využít čtečku QR kódů

zpráva20. 6. 2018

Mobilní aplikace pro registraci účtenek je nově rozšířená o čtečku QR kódů. Zařazení účtenky s QR kódem do soutěže by pak mělo být otázkou několika vteřin. Zájem o Účtenkovku má spíš klesající tendence, při posledním kole ubylo 13 tisíc soutěžících, ministerstvo financí tak chce touto novinkou zájem o loterii zvýšit.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Návrh novely zákona o EET

Vláda schválila novelu zákona o evidenci tržeb

zpráva13. 6. 2018

Novela zákona o EET přináší zjednodušený režim EET pro nejmenší podnikatele – ti budou vystavovat účtenky z bloku, který dostanou zdarma na finančním úřadě. Jednou za čtvrt roku pak pošlou speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných účtenek na finanční úřad. Novela také navrhuje snížení DPH z 15 % na 10 % u některých služeb, například v sektoru stravování, vodného a stočného a u některých řemeslných a odborných služeb. 3. a 4. vlna EET odstartuje šest měsíců poté, co začne zákon platit.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Návrh novely zákona o EET

Zítra, 13. června, bude vláda projednávat novelu zákona o EET

zpráva12. 6. 2018

Vláda ve středu projedná novelu ministerstva financí, která zavádí zvláštní režim elektronické evidence tržeb pro nejmenší podnikatele, tedy pro ty, kteří neplatí daň z přidané hodnoty a jejichž příjmy nepřesáhly za poslední rok dvě stě tisíc korun. S tímto návrhem však nesouhlasí firmy ani resort průmyslu. Asociace malých a středních podniků i ministerstvo průmyslu totiž prosazují hranici pět set tisíc korun.

Více na webu E15.cz / Foto: 123RF
Návrh novely zákona o EET

Novela zákona o evidenci tržeb zamířila na vládu

zpráva29. 5. 2018

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely zákona o evidenci tržeb, která kromě reakce na rozhodnutí Ústavního soudu obsahuje i drobná upřesnění v návaznosti na dosavadní aplikační praxi. Návrh novely zákona upravuje náběh 3. a 4. fáze evidence tržeb. Podnikatelé, kteří spadají do těchto fází, začnou evidovat společně v jedné vlně, která bude spuštěna šest měsíců po platnosti zákona.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
Lékárníci a EET

Kromě lékařů žádají výjimku z EET i lékárníci a exekutoři

zpráva26. 4. 2018

V rámci připomínkového řízení vznesly některé profese požadavek na vynětí z elektronické evidence tržeb. Lékárníci argumentují tím, že evidenční povinnost plní už ze zákona o léčivech, exekutoři pak upozorňují, že veškerá přijatá plnění od povinného či třetí osoby evidují na zvláštním účtu podle exekučního řádu. Exekutorská komora dále navrhuje vyjmout z EET profesní organizace zřízené zákonem.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Průměrná pokuta u EET roste

Průměrná pokuta za neplnění povinností v rámci EET roste

zpráva20. 4. 2018

Průměrně podnikatelé zaplatí za porušení povinnosti evidovat tržby 10 tisíc korun. Přitom v dubnu loňského roku činila pokuta přibližně 6 tisíc. Úřady poplatníky kontrolují prostřednictvím kontrolních nákupů, od začátku letošního dubna takto prověřili už přes 100 tisíc podnikatelů, přičemž pochybení nalezli u každé čtvrtého. Zatím nejvyšší udělená sankce byla 260 tisíc korun.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Lékaři a EET

Lékaři chtějí výjimku z EET

zpráva10. 4. 2018

V rámci připomínkového řízení k novele zákona o elektronické evidenci tržeb vznesla Česká lékařská komora požadavek na vynětí lékařů z EET. Jako důvod uvádí, že jejich hotovostní příjmy jsou zanedbatelné a neodpovídají nákladům na pořízení systému EET a jeho provoz. Ministryně financí připustila, že vyjmutí lékařů z EET je možné a bude se o něm jednat.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Účtenkovka

Zájem o Účtenkovku se oproti loňsku snížil

zpráva3. 4. 2018

Účtenkovka příliš netáhne, zaregistrovaných dokladů je o 2 miliony méně než v prosinci 2017. Klesl také počet hráčů, ubylo jich 20 tisíc. Konkrétně hrálo v únoru Účtenkovku přes 420 tisíc lidí, kteří zaregistrovali více než 15,5 milionu účtenek. Zatím nejvíce se lidé „činili“ v listopadu, kdy zaregistrovali 17 milionů. Ministerstvo financí pokračuje v propagační kampani, za kterou letos dá 5,6 milionů korun, a očekává změnu k lepšímu.

Více na webu Hospodářských novin / Foto: Fotolia
Platby kartou nepodléhají EET

Od začátku března nepodléhají platby kartou elektronické evidenci tržeb

zpráva6. 3. 2018

Od 1. března nemusí podnikatelé evidovat v rámci EET platby kartou, online platby a další podobné platební metody. Nově také na účtenkách nemusí uvádět DIČ. Na začátku měsíce totiž nabylo účinnosti rozhodnutí Ústavníhou soudu, které zrušilo některé části zákona o EET. Změny se v souvislosti s tím dotknou i Účtenkovky – při registraci účtenek se už nebude uvádět DIČ.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Drobní podnikatelé a EET

Drobní podnikatelé se mohou vyhnout EET, museli by ale používat speciální účtenky od ministerstva

zpráva27. 2. 2018

Podle návrhu novely zákona o EET by se mohli evidenci tržeb vyhnout drobní podnikatelé, kteří nemají víc než jednoho zaměstnance a zároveň jejich příjmy z evidovaných tržeb nepřesahují za posledních 12 kalendářních měsíců 200 000 korun a počet evidovaných tržeb za posledních 12 kalendářních měsíců nepřesahuje 500. Tito podnikatelé by místo EET museli využívat papírové účtenky od ministerstva financí a jednou měsíčně by měli povinnost posílat finanční správě údaje o tržbách. Novela zároveň počítá i se zavedením EET pro podnikatele z třetí a čtrvté vlny. Tyto dvě poslední vlny nezačnou podle ministerstva dříve než v první polovině roku 2019.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Zájem o Účtenkovku klesá

Zájem o Účtenkovku v lednu klesl

zpráva16. 2. 2018

V lednu se snížil jak počet lidí, kteří se zúčastnili losování, tak i počet zaregistrovaných účtenek. V prosinci jich lidé zaregistrovali přibližně 14,8 milionu, v lednu už pak o milion méně. Registrační proces se brzy dočká změn, od 1. března už nebude nutné zadávat při registraci účtenky DIČ obchodníka, Ústavní soud totiž zrušil povinnost uvádět DIČ na účtence. Dále také ministerstvo pracuje na možnosti registrace pomocí QR kódů.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Účtenkovka

V lednu proběhlo už třetí slosování Účtenkovky

zpráva6. 2. 2018

15. ledna se uskutečnilo už třetí slosování účtenkové loterie. Zapojilo se 446 890 hráčů, kteří celkem zaregistrovali rekordních 17 400 000 účtenek. Zajímavostí je, že nejaktivnější hráč jich zaregistroval 1 885. Jak se vyvíjel počet hráčů během prvních třech měsíců? I to se dočtete v dnešním článku na Portálu POHODA.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
Zamítnutí návrh novely zákona o EET

Vláda zamítla návrh na zúžení EET pouze na registrované plátce DPH

zpráva24. 1. 2018

Vláda dnes zamítla návrh pětice stran (ODS, SPD, TOP 09, Piráti a STAN), aby elektronické evidenci tržeb podléhali pouze registrovaní plátci DPH. Argumentovala tím, že by se tato výjimka týkala většiny podnikatelů a EET by tak ztratila smysl. Ministerstvo financí v únoru předloží vlastní návrh na novelu zákona o evidenci tržeb.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Novela zákona o EET

Novela zákona o EET má být do konce února

zpráva15. 1. 2018

Do konce února by měla vláda projednat novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministryně financí se proto sejde se zástupci podnikatelských svazů a komor a prodiskutuje s nimi varianty výjimek z EET pro nejmenší podnikatele. Zároveň by se do novely mělo zakotvit také osvobození od EET pro nevidomé živnostníky, pro telefonní karty, živé hazardní hry nebo prodej letenek v zahraničí.

Více na webu E15.cz / Foto: Fotolia
Sociální ústavy a nemocnice budou evidovat tržby

Sociální ústavy a nemocnice se EET nevyhnou

zpráva10. 1. 2018

Vláda zamítla návrh na vyjmutí sociálních ústavů, nemocnic a části ambulancí z elektronické evidence tržeb. Proti předloze senátní novely se postavila ministerstva financí a zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí zaujalo neutrální postoj. Původně měly výše zmíněné organizace začít evidovat tržby od letošního března, ústavní soud ale jarní start další vlny zrušil. Podle ministryně financí Aleny Schillerové se EET posune minimálně o rok.

Více na webu České televize / Foto: Fotolia
Návrh na vyjmutí podnikatelů s nízkým obrazem z EET

Pět stran navrhuje výrazné osekání zákona o EET

zpráva3. 1. 2018

Šedesát šest poslanců z ODS, TOP 09, hnutí STAN, Pirátů a z hnutí SPD navrhuje, aby se zúžil okruh subjektů, které evidenci tržeb podléhají. Konkrétně by z této povinnosti vyjmuli podnikatele s nízkým obratem, přičemž vodítkem by mohla být hranice stanovená pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty. S úpravou zákona počítá i ministryně financí Alena Schillerová, která by ale osvobodila podnikatele s obratem výrazně nižším, v úvahu připadá například hranice 250 tisíc Kč ročně.

Více na webu iDnes.cz / Foto: Shutterstock
Ústavní soud zrušil části zákona o EET

Ústavní soud zrušil části zákona o EET, 3. a 4. vlna se zpozdí

zpráva15. 12. 2017

Ústavní soud vyhověl skupině poslanců a zrušil platnost některých částí zákona o elektronické evidenci tržeb. Od března se tak nebudou evidovat bezhotovostní platby při nákupech na internetu, dále například soudci zasáhli do uvádění rodných čísel podnikatelů na účtenkách. Zároveň Ústavní soud zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté etapy, podle ministryně financí Aleny Schillerové tak tyto dvě fáze nezačnou v zákonných termínech, ale až poté, co zákonodárci znovelizují zákon o EET.

Více na webu iDnes.cz / Foto: Fotolia
EET funguje už rok

Rok s EET: eviduje zhruba 160 tisíc podnikatelů a padlo čtyři tisíce pokut

zpráva30. 11. 2017

První podnikatelé začali evidovat tržby loni 1. prosince, letos v březnu se pak připojili další, celkem už je zapojeno zhruba 160 tisíc podnikatelů, kteří dohromady zaevidovali přibližně 3,5 miliardy tržeb. Úřady uložily kolem čtyř tisíc pokut za 35,6 milionu korun, některé provozovny dokonce rovnou uzavřely. Třetí fáze EET začne 1. března 2018 a bude se týkat stánkového prodeje občerství bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června se pak připojí i vybraní řemeslníci a další služby.

Více na webu iDnes.cz / Foto: Fotolia
Další výjimky z EET

Ministerstvo financí navrhuje další výjimky u EET

zpráva24. 11. 2017

Nedávno získali výjimku z elektronické evidence tržeb prodejci vánočních ryb a nevidomí podnikatelé. Nyní chystá ministerstvo vyjmout z této povinnosti další oblasti, a to konkrétně tržby telefonních operátorů u předplacených služeb, obchodní letecké přepravy a z vybraných hazardních her. Důvodem omezení povnnosti evidovat tržby u telefonních operátorů a hazardních her je to, aby nemuseli vydávat účtenku po každé odeslané SMS, resp. po každé sázce. U leteckých společností pak to, že prodávají letenky i v zahraničí, kde tyto tržby evidovat nemusí, přestože jako české firmy EET podléhají.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Účtenková loterie

Web Účtenkovka.cz napadli v první den slosování hackeři

zpráva21. 11. 2017

První ostré slosování loterie Účtenkovka začalo nepovedeně. V době, kdy měly být zveřejněny výsledky, web totiž napadli hackeři a stránky tak mezi sedmou hodinou a půl devátou večerní nefungovaly. V 19.30 proto ministerstvo financí zveřejnilo všechny potřebné informace na svých webových stránkách. Náměstkyně ministra Alena Schillerová také potvrdila, že rozesílání informačních e-mailů nebo SMS zpráv výhercům probíhalo bez komplikací.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: 123RF
Účtenková loterie

Do účtenkové loterie se přihlásilo téměř půl milionu lidí, poprvé se bude losovat ve středu 15. listopadu

zpráva13. 11. 2017

Podle ministerstva financí se do říjnového slosování účtenkové loterie zaregistrovalo zhruba 459 tisíc lidí, celkem pak půjde do slosování 10,8 milionu účtenek. Výherní kódy pěti hlavních cen zveřejní ministerstvo ve středu 15. listopadu před hlavními večerními zprávami na televizi Prima v 18:53, v 19:00 pak bude na internetových stránkách úřadu k dispozici kompletní výherní listina.

Více na webu iHned.cz / Foto: Fotolia
Prodej vánočních kaprů

Vláda schválila výjimku z EET pro prodejce vánočních kaprů

zpráva7. 11. 2017

Vánoční kapři by kvůli elektronické evidenci tržeb zdražit neměli. Vláda totiž pro jejich prodej schválila výjimku z evidence, která platí ve dnech od 14. do 24. prosince. Vyhověla tak námitkám členů Rybářského sdružení, kteří se báli, že by elektronické pokladny při prodeji venku při nízkých teplotách nefungovaly.

Více na webu iDnes.cz / Foto: 123RF
EET po volbách

Co slibovaly strany ve svých programech aneb EET po volbách

článek1. 11. 2017

Voliči v říjnových volbách rozhodli o novém složení Poslanecké sněmovny. Pojďme si společně shrnout, co jednotlivé strany ve svých programech slibovaly ohledně elektronické evidence tržeb.

Celý článek / Foto: Fotolia
Airbnb

Podle Finanční správy se EET může týkat i Airbnb

zpráva12. 10. 2017

Finanční správa zveřejnila informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb jako je Airbnb a další. V dokumentu se mimo jiné zmiňuje o tom, že za určitých podmínek se EET týká také Airbnb. Jasné vyjádření nicméně v dokumentu chybí, záleží předeším na specifikách smluvího vztahu.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Aplikace Účtenkovka

Uživatelé si stěžují na aplikaci Účtenkovka

zpráva9. 10. 2017

Mobilní aplikace, která má sloužit k zaregistrování účtenky do účtenkové loterie, nefunguje tak, jak se od ní očekávalo. Měla lidem ulehčit ruční opisování údajů, její uživatelé si ale stěžují, že je nedodělaná a v praxi příliš nefunguje.

Více na webu E15.cz / Foto: Shutterstock
Spropitné a EET

Spadá spropitné do EET?

zpráva20. 9. 2017

V případě, že si celou částku spropitného nechá zaměstnanec, případně mu ji zaměstnavatel zahrne do mzdy, nejde o tržbu, která podléhá EET. Pokud si ovšem peníze nechá zaměstnavatel, spropitné do evidence tržeb spadá. A to i v případě, že majitel je zároveň i číšníkem.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Účtenková loterie

Účtenková loterie odstartuje 1. října

zpráva13. 9. 2017

Ministerstvo financí spustí účtenkovou loterii za necelé tři týdny. Zákazníci mohou každý měsíc vyhrát jednu z 21 025 cen v hodnotě od 100 do 1 000 000 korun. Stačí, aby si registrovali účtenku, a to buď prostřednictvím webového formuláře, nebo pomocí mobilní aplikace. Losovat se bude vždy 15. den v měsíci, a to z účtenek, který byly vystaveny během uplynulého měsíce a zaregistrovány nejpozději 3 dny před slosováním. Cena ročního provozu účtenkové loterie je 12 393 420 korun bez DPH.

Více na webu BusinessInfo.cz / Foto: Fotolia
EET čeká i lékaře

Někteří lékaři chtějí kvůli EET zavřít ordinace

zpráva6. 9. 2017

V březnu 2018 odstartuje elektronická evidence tržeb také pro lékaře. Mnozí z nich ale často nemají ani počítač, a proto chtějí své ordinace raději zavřít. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Pavla Šonky půjde až o stovku ordinací, o svého lékaře by tak přišlo 200 tisíc pacientů.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Zavření provozoven

Kvůli EET zavřely úřady už 8 provozoven

zpráva1. 9. 2017

Finanční úřady zavřely už 8 provozoven za to, že neplní své povinnosti v rámci EET. Ještě před několika týdny přitom úřady udělovaly jenom pokuty, nyní už však začínají využívat i tento postih. Okamžité uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti hrozí v případě zvlášť závažného porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Pokuty za porušení povinností

Za první měsíce provozu EET vybrala Finanční správa 9 milionů na pokutách

zpráva23. 8. 2017

Za porušení povinností v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb vybrala Finanční správa od března do poloviny července pokuty za 9 milionů korun. Množí se totiž případy, kdy řada restaurací či obchodů nevydává zákazníkům účtenky.

Více na webu BusinessInfo.cz / Foto: Fotolia
Zamítnutí návrhu na odložení EET

Vláda zamítla návrh na odložení posledních dvou vln EET, účtenky se začnou losovat v listopadu

zpráva26. 7. 2017

Návrh na odložení 3. a 4. vlny EET, který vznesla KDU-ČSL a hnutí STAN, vláda zamítla. Obě vlny tak odstartují podle plánu 1. března a 1. června 2018 a zahrnou například prodavače na farmářských trzích či řemeslníky. Zákonodárci se dále shodli na tom, že první losování účtenkové loterie proběhne v listopadu tohoto roku.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Fotolia
Výjimka z EET

Nevidomí OSVČ budou dočasně vyjmuti z EET

zpráva24. 7. 2017

Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, které některé zdravotně postižené OSVČ dočasně vyjímá z EET. Konkrétně se jedná o fyzické osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP/P se symbolem nevidomé nebo hluchoslepé osoby. Důvodem této výjimky je fakt, že pro tyto osoby není současné řešení elektronické evidence tržeb připraveno. Jakmile však budou překážky v přístupnosti odstraněny, nařízení vlády bude zrušeno.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
EET v příkladech

EET v příkladech

zpráva28. 6. 2017

Provozujete stánek s občerstvením a suvenýry a nevíte, jestli vaše živnost již spadá do povinné elektronické evidence tržeb? V článku na Portálu POHODA vám na praktických příkladech ukážeme, jak se EET řeší v konkrétních situacích v různých podnikatelských odvětvích.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
Změny v EET pro neziskové organizace

Změny v EET pro neziskové organizace

zpráva22. 5. 2017

Po dlouhotrvající diskuzi s neziskovými organizacemi zvýšila Finanční správa limit pro uplatnění výjimky z povinnosti evidovat tržby pro vedlejší podnikatelskou činnost neziskových organizací. Nově budou vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace evidovat příjmy pouze v případě, že jejich tržby z vedlejší podnikatelské činnosti přesáhnou 300 tisíc korun ročně nebo 5 % z celkových příjmů. Do limitu jsou zahrnuty výhradě tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby. Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají.

Více na webu Portál POHODA / Foto: 123RF
Zjednodušený režim nezískáte úplně snadno

Zjednodušený režim nezískáte úplně snadno

zpráva20. 4. 2017

Evidovat tržby ve zjednodušeném režimu má zatím povoleno pouze 228 podnikatelů, dalších 280 žádostí bylo zamítnuto. Aby podnikateli zjednodušený režim Finanční správa povolila, musí zpravidla prokázat, že nemá k dispozici žádné internetové připojení. Kdo chce o zjednodušený režim požádat, musí v žádosti uvést důvody, které svědčí pro naplnění podmínek pro vydání povolení, a tržby, na které se má povolení vztahovat. Podnikatel může požádat o zjednodušený režim na všechny své činnosti nebo pouze na jejich část, případně na všechny své provozovny nebo jen na některé. Na rozhodnutí má správce daně lhůtu 15 dnů ode dne jejího podání.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Klubové hospody a EET

Klubové hospody a EET

zpráva20. 3. 2017

V případě, že se dosavadní hospody „převlečou“ za klubové, mohou dostat pokutu až půl milionu korun. Pokud totiž budou fungovat jako klasické hospody před zavedením elektronické evidence tržeb, může docházet k obcházení zákona o EET a tím provozovatel riskuje kontrolu a následně vysokou pokutu ze strany Finanční správy. Jestliže chce provozovatel pouze vyhovět místním, aby si měli kde v klidu vypít pivo bez toho, aniž by spolek vykazoval zisk, je takové jednání samozřejmě legální.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Čtyři nejčastější prohřešky u EET

Čtyři nejčastější prohřešky u EET

zpráva13. 3. 2017

Celkem 11 310 kontrol proběhlo až dosud kvůli elektronické evidenci tržeb. Každá dvanáctá skončila nálezem nějakého pochybení. Nejčastěji podnikatelé nevydali zákazníkovi účtenku. Druhým nejčastějším „proviněním“ byla absence informačního oznámení a třetím dokonce nezaevidování tržby. Kontroly provádějí úředníci zejména formou kontrolních nákupů, kterými ověřují, zda podnikatel plní všechny povinnosti. Celkem kontroloři udělili na místě 26 pokut v celkové částce 123 700 Kč. Průměrná výše sankce na místě tak zatím činí 4 758 Kč.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Vyloučené tržby v EET

Vyloučené tržby v EET

zpráva10. 3. 2017

Evidovaná tržba je platba, která splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu a zároveň zakládá rozhodný příjem. Naproti tomu existují tržby vyloučené – tj. tržby, které nepodléhají povinné evidenci tržeb podle zákona o evidenci tržeb. Pokud poplatník přece jenom tápe v tom, zda jeho tržba má nebo nemá podléhat evidenci tržeb, nebo zda může evidovat ve zjednodušeném režimu (v tomto režimu lze evidovat takové tržby, jejichž evidování by běžným „on-line“ způsobem znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti), může požádat finanční úřad o závazné posouzení.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Shutterstock
Evidování tržeb přijatých prostřednictvím dopravců

Evidování tržeb přijatých prostřednictvím dopravců

zpráva2. 3. 2017

Finanční správa vydala materiál, který má sloužit jako pomůcka pro poplatníky, kteří k expedici zboží zákazníkům využívají externích služeb přepravních společností, kurýrů či poskytovatelů poštovních služeb. Pro posouzení, zda je poplatník povinen tržby přijaté prostřednictvím dopravce evidovat, resp. kdy nejpozději mu taková povinnost vzniká, je nutné určit, na základě jakého smluvního ujednání dopravce poplatníkovi své služby poskytuje, konkrétně z jakého titulu přijímá dopravce platby od zákazníků.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Shutterstock
Většina podnikatelů je na EET připravena

Většina podnikatelů je na EET připravena

zpráva28. 2. 2017

Finanční správa dosud vydala přibližně 160 000 autentizačních údajů, z toho zhruba 110 000 po startu 1. vlny. Většina maloobchodníků si je již vyzvedla. Odhad 200 000 až 250 000 subjektů, které by teoreticky mohly být v rámci 2. vlny povinny evidovat, byl založen na počtu podnikatelů v maloobchodě a velkoobchodě. Řada těchto podnikatelů však do systému EET vůbec nevstoupí. Jedná se třeba o velkoobchodníky a obchodní zástupce, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet, nikoliv hotovost, nebo e-shopy, které též přijímají pouze platby převodem z účtu na účet nebo prostřednictvím dobírky způsobem, který EET nepodléhá. Dále je řada obchodníků, kteří mají pouze sezonní prodej – těm stačí se do systému přihlásit později.

Více na webu Etržby.cz / Foto: Shutterstock
Podomní prodejci a vydávání účtenek v rámci EET

Podomní prodejci a vydávání účtenek v rámci EET

zpráva27. 2. 2017

Desetitisíce lidí si přivydělávají prodejem kosmetiky, ale také hrnců, přípravků na hubnutí a dalšího sortimentu. Velké části z nich se bude od 1. 3. 2017 týkat zavedení EET. Odesílat elektronickou účtenku budou muset od 1. března prodejci, kteří provozují přímý prodej na živnostenský list v oblasti maloobchodu. Pokud však prodejce s výrobky podniká jen doplňkově, bude mít povinnost evidence pravděpodobně až příští rok v červnu. Tedy až v době, kdy se bude muset zapojit do EET se svou hlavní činností, například kosmetickým poradenstvím.

Více na webu BusinessInfo.cz / Foto: Shutterstock
Povinnost evidence tržeb budou mít i lékárny

Povinnost evidence tržeb budou mít i lékárny

zpráva24. 2. 2017

Elektronická evidence tržeb se od března dotkne také lékáren. Budou muset evidovat doplatky léků. V případě platby za výdej léčivého přípravku v lékárnách bude EET podléhat doplatek od pacienta v hotovosti, provedený platební kartou nebo jiným obdobným způsobem. U plátců DPH pak bude v datové zprávě zaslané správci daně uveden základ daně a daň dle sazeb vztahující se pouze k této platbě, nikoliv základ daně a DPH celého zdanitelného plnění vztahujícího se i k úhradě léčivého přípravku zdravotní pojišťovnou.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Stanovisko GFŘ k online platbám

Stanovisko GFŘ k online platbám

zpráva10. 2. 2017

Obchodník bude moci zaslat správci daně údaje o evidované tržbě a vystavit účtenku nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu zákazníka a jejímu odeslání obchodníkovi.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Shutterstock
Od března musí evidovat tržby také obchodníci

Od března musí evidovat tržby také obchodníci

zpráva25. 1. 2017

Maloobchody a velkoobchody musí začít hlásit své tržby od 1. března 2017, kdy se spustí druhá vlna elektronické evidence tržeb. Ale jak postupovat v případě, že vyrábíte a zároveň prodáváte? Mohou nastat i specifické situace, u kterých si obchodníci nemusí být jisti, zda evidovat, či neevidovat. Co když si žena na mateřské přivydělává na Fler.cz? Nebo krejčí šije na zakázku i do rezervy a v jeho provozovně si zákazníci navíc mohou koupit drobnou galanterii? iDNES.cz přináší několik modelových příkladů, které mohou pomoci některé případy objasnit.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Fotolia
GoPay jako první zajistí napojení plateb do EET

GoPay jako první zajistí napojení plateb do EET

zpráva24. 1. 2017

EET se měla původně online platbám vyhnout, ale bohužel se tak nestane. GoPay se jako první rozhodlo, že pro své zákazníky napojení do EET připraví. V současné době pracují na tom, aby „e-shopaři“ mohli od 1. března zasílat platby přijaté přes GoPay do EET a nemuseli nutit zákazníky platit dobírkou nebo klasickým bankovním převodem. Finanční správě budou k evidenci předávat všechny platby, které přes GoPay e-shopy přijmou. Ke každé platbě zároveň zašlou platícímu zákazníkovi e-mailem „účtenku“ s fiskálním identifikačním kódem, provozovnou a dalšími údaji, které zákon o EET vyžaduje.

Více na webu Blog.GoPay.com / Foto: Fotolia
Autentizační údaje pro 2. vlnu EET

Autentizační údaje pro 2. vlnu EET

zpráva18. 1. 2017

Asi čtvrt milionu podnikatelů, kteří mají obchod či provozují e-shop a přijímají hotovostní a online platby, si musí u Finanční správy vyzvednout autentizační údaje pro 2. vlnu EET. Podnikatelé se ale do toho příliš nehrnou a nechávají vše na poslední chvíli, stejně jako v předchozí vlně. Autentizační údaje si z povinných 250 000 podnikatelských subjektů, kterých se druhá vlna týká, vyzvedlo zatím pouze 14 000. O autentizační údaje můžete žádat elektronicky na stránkách Daňového portálu, prostřednictvím EPO formuláře žádosti, nebo osobně na kterémkoliv finančním úřadu.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Online platby v EET zůstanou

Online platby v EET zůstanou

zpráva13. 1. 2017

Poslanci dnes nepodpořili výjimku z EET pro online platby. Návrh neprošel o pouhých pět hlasů. E-shopy tedy znovu musí počítat s tím, že bude třeba od 1. března 2017 evidovat také online platby. To může být ale velký problém, protože v zákoně je požadavek na okamžité zaevidování platby, což je prakticky neslučitelné s technickými možnostmi a reálným fungováním e-shopů. Může se proto stát, že menší e-shopy raději zcela vyřadí on-line platební metody ze své nabídky.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Účtenková loterie se spustí do půl roku

Účtenková loterie se spustí do půl roku

zpráva16. 12. 2016

Již v příštím roce by se měla účtenková loterie stát součástí elektronické evidence tržeb. Dostane název Účtenkovka a ročně se v ní rozdělí peněžité i věcné výhry ve výši 65 000 000 Kč. Do Účtenkovky se budou moci lidé přihlásit pomocí EET účtenky, a to buď přes webové rozhraní, nebo pomocí mobilní aplikace. Opozice návrh účtenkové loterie dlouhodobě kritizuje. Podle ní nebude mít žádný efekt a navíc povede k udavačským praktikám. Proti Účtenkovce se staví odmítavě také samotní podnikatelé.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Shutterstock
Co dělat v případě výpadku internetu či systému?

Co dělat v případě výpadku internetu či systému?

zpráva15. 12. 2016

Pokud dojde k výpadku internetu či systému EET, musíte tržby evidovat i nadále, i když není třeba plnit všechny náležitosti. Nejpozději do 48 hodin je ale nutné informace o uskutečněných tržbách odeslat. Většina pokladních zařízení má tzv. offline režim, který ukládá informace o tržbách realizovaných v průběhu nedostupnosti služby do paměti a následně po obnovení spojení je automaticky odešle na servery finanční správy sám.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: STORMWARE s.r.o.
Jednorázová sleva na dani na EET

Jednorázová sleva na dani na EET

zpráva5. 12. 2016

Na elektronickou evidenci tržeb se váže sleva na dani ve výši 5 000 Kč. Sleva na dani činí nejvýše částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Slevu na EET lze uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat, a vztahuje se jen na fyzické osoby.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
Odstartovala EET – systém funguje, řada restaurací zdražila

Odstartovala EET – systém funguje, řada restaurací zdražila

zpráva1. 12. 2016

Při dnešním ostrém startu systém EET zatím obstál. Během prvních devíti hodin odeslali restauratéři a hoteliéři na servery Finanční správy 468 tisíc účtenek. I když stravovací služby spadly od 1. 12. 2016 do nižší sazby daně, v řadě restaurací se ceny jídel zvýšily skoro o 20 procent. Do první vlny EET je zatím zapojeno podle DIČ 36 014 podnikatelů. Po hotelech a restauracích se budou muset na jaře zapojit do EET také maloobchodní a velkoobchodní firmy. A následovat je budou další obory podnikání.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Shutterstock
Ministři se pohádali o evidenci tržeb

Ministři se pohádali o evidenci tržeb

zpráva28. 11. 2016

Ministr financí Andrej Babiš nepřesvědčil při jednání vlády ČSSD, aby podpořila jím navržené změny u EET. Babiš chce, aby podnikatelé, kteří vydělají do 250 000 Kč ročně, mohli místo elektronické evidence tržeb platit paušální daň. A rád by také z EET vyloučil platby prováděné platební kartou prostřednictvím internetu bez osobního styku zákazníka s obchodníkem a zjednodušil tak praxi pro e-shopy. Ministr financí tedy předloží Sněmovně změny v EET jako poslanec ve formě pozměňovacího návrhu.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Shutterstock
Další výjimka z EET – tentokrát pro drobné podnikatele

Další výjimka z EET – tentokrát pro drobné podnikatele

zpráva24. 11. 2016

Nejen e-shopy, ale ani drobní podnikatelé zřejmě nebudou muset evidovat své tržby. Andrej Babiš přišel s pozměňovacím návrhem k elektronické evidenci tržeb, který by měl být účinný od příštího roku. Pokud si drobní podnikatelé zažádají o paušální daň, vyhnou se tak EET. Týkat by se to mělo fyzických osob s obratem do 250 000 Kč ročně (o této hranici se bude ještě jednat). Jenže podnikatelé v pohostinství a ubytování, kteří se do EET musí zapojit už v první fázi, mají smůlu. Budou muset v prosinci začít evidovat a teprve až v příštím roce případně zažádat o paušální daň a zažádat si takto o výjimku z evidence.

Více na webu Seznam.cz / Foto: Adobe Stock
E-shopů se EET nejspíš týkat vůbec nebude

E-shopů se EET nejspíš týkat vůbec nebude

zpráva23. 11. 2016

Až dosud byly e-shopy víceméně smířené s tím, že budou muset evidovat tržby spojené s některými platebními metodami. Nyní to vypadá, že se na ně EET pravděpodobně nebude vůbec vztahovat. Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je příliš složitý, a tak je nové povinnosti raději úplně zbaví.

Více na webu Info.cz / Foto: Fotolia
Odvrátit start EET se nepodařilo

Odvrátit start EET se nepodařilo

zpráva11. 11. 2016

Pokus posunout start elektronické evidence tržeb se pravicovým opozičním stranám nezdařil. Opozice (ODS a TOP 09) požádala o mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž chtěla prosadit odklad projektu o dva roky, tedy až na začátek roku 2019, a to pro všechny. Jejich pokus na poslední chvíli však nevyšel. Program schůze totiž nebyl schválen. Pro bylo jen 49 ze 114 přítomných, z ODS, TOP 09 a KSČM, což nestačilo.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Fotolia
Jaké údaje o provozovnách musíte zadat do systému?

Jaké údaje o provozovnách musíte zadat do systému?

zpráva9. 11. 2016

Pokud se vás týká elektronická evidence tržeb, musíte v rámci aplikace EET vyplnit údaje o svých provozovnách. A je nutné tak učinit ještě před získáním certifikátu. Údaji o provozovnách se rozumí také údaje o internetových stránkách, na kterých nabízíte zboží nebo služby. V případě, že dojde ke změně údajů o provozovnách, jste povinni tuto změnu oznámit správci daně do 15 dnů ode dne, kdy změna nastala. Nejpozději však před uskutečněním první evidované tržby v provozovně, které se změna týká.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Vyzkoušejte si EET v pilotním provozu

Vyzkoušejte si EET v pilotním provozu

zpráva8. 11. 2016

Minulý týden byl spuštěn pilotní provoz EET, díky kterému si můžete vyzkoušet, zda je vaše provozovna připravena na bezproblémový náběh evidence tržeb. EET se od prosince bude týkat asi 40 000 subjektů ve stravovacích službách a hotelnictví. EET „nanečisto“ si můžete vyzkoušet také ve svém programu POHODA.

Více na webu Portál POHODA / Foto: STORMWARE s.r.o.
Začal zkušební provoz EET

Začal zkušební provoz EET

zpráva2. 11. 2016

Majitelé restaurací, ubytovacích zařízení a hostinští si mohou od 1. listopadu vyzkoušet, jak funguje jejich pokladna k evidenci tržeb a jak komunikuje s místem, kde se údaje o tržbách sbírají. Zkušební provoz se v ničem neliší od ostrého režimu.

Více na webu Seznam.cz / Foto: Shutterstock
Jaké jsou nejčastější omyly ohledně EET?

Jaké jsou nejčastější omyly ohledně EET?

zpráva17. 10. 2016

Do ostrého startu elektronické evidence tržeb zbývá zhruba třicet pracovních dnů. Z 60 000 podnikatelů z oblasti stravování a ubytování, kterých se EET bude týkat již od 1. 12. 2016, se zatím registrovala sotva šestina. Pro koho je určen zjednodušený režim? Mohou podnikatelé dostat pokutu již v testovacím provozu?

Více na webu iDNES.cz / Foto: Shutterstock
Evidovat tržby budou od prosince i některé školní jídelny

Evidovat tržby budou od prosince i některé školní jídelny

zpráva7. 10. 2016

Pokud prodáváte „jídlo s sebou“, můžete si zatím oddechnout. Jestliže je jídlo zabalené do obalu, tašky či ubrousku, nejedná se o stravovací službu, ale o dodání zboží a evidovat tržby bude třeba až od 1. 3. 2018. Na EET si však budou muset od prosince dát pozor některé školní jídelny, zejména ty soukromé. Od elektronické evidence bude sice osvobozen prodej obědů žákům a učitelům, nikoliv však prodej obědů dalším strávníkům (např. důchodcům nebo lidem na rodičovské dovolené).

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Celou slevu na dani 5 000 Kč neuplatní každý podnikatel

Celou slevu na dani 5 000 Kč neuplatní každý podnikatel

zpráva3. 10. 2016

Pětitisícovou slevu na dani na evidenci tržeb bude možné uplatnit pouze jednou, a to za rok, kdy podnikatel zaevidoval první tržbu. Sleva může činit maximálně částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Může tedy dosáhnout i nižší částky než 5 000 Kč. Slevu navíc mohou uplatnit pouze fyzické osoby.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
První kroky před evidováním tržeb

První kroky před evidováním tržeb

článek1. 9. 2016

Od 1. září 2016 je možné požádat o autentizační údaje, pomocí kterých se přihlásíte do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Od 1. listopadu si pak můžete vyzkoušet funkčnost pokladního zařízení i s certifikátem nanečisto. Jak ale autentizační údaje získat a co dalšího samotné evidenci tržeb předchází? S tím vám pomůže stručný průvodce.

Celý článek / Foto: Fotolia
Stánkaři budou mít hezčí Vánoce – zatím nebudou muset evidovat tržby

Stánkaři budou mít hezčí Vánoce – zatím nebudou muset evidovat tržby

zpráva30. 8. 2016

Ministerstvo financí a finanční správa upřesnily některé nejasnosti kolem evidence tržeb. Například stánky s občerstvením na adventních trzích či prodej z okna nebudou ve většině případů podléhat EET hned od prosince 2016. Pokud totiž prodej stravy ve stánku neprovází příslušný servis (prostor pro posezení či obsluha), jedná se o dodání zboží, nikoliv o stravovací službu. To se týká také například dodání pizzy. Pod EET tak spadnou stánky s občerstvením až od března 2017.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Fotolia
Spropitné pro číšníka nebude podléhat EET

Spropitné pro číšníka nebude podléhat EET

zpráva19. 8. 2016

Elektronické evidenci tržeb nebude podléhat spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, zaměstnanců se totiž EET netýká. Pokud však spropitné připadne částečně nebo dokonce celé majiteli restaurace, pak se evidovat musí. Podnikatelé v oblasti stravování a ubytování spadají do první fáze EET, proto se jich bude týkat od 1. prosince 2016.

Více na webu E15.cz / Foto: Fotolia
Jak e-tržby hodnotí jiní - 2. díl

Chorvatská EET v číslech

článek17. 8. 2016

Andrej Babiš se svými argumenty vždy opíral o chorvatský model elektronické evidence tržeb. Jak se ale změnily výnos DPH a míra nezaměstnanosti po zavedení EET v Chorvatsku? I v České republice je největší obavou drobných podnikatelů a živnostníků právě zánik činnosti, proto je na místě zhodnotit zrovna tyto ukazatele.

Celý článek / Foto: Fotolia
Jak e-tržby hodnotí jiní - 2. díl

Jak e-tržby hodnotí jiní – 2. díl

článek16. 8. 2016

Elektronická evidence tržeb je velmi kontroverzní téma, proto nás zajímá, co si o ní myslí jiní. Přinášíme vám tak už druhou várku názorů zástupců odborné veřejnosti, kteří se k tomuto tématu vyjádřili v médiích.

Celý článek / Foto: Fotolia
EET možná už letos postihne i některé kadeřnice a kosmetičky

EET možná už letos postihne i některé kadeřnice a kosmetičky

zpráva15. 8. 2016

Pokud kadeřnice a kosmetičky prodávají svým klientům kávu či různé občerstvení, zákon se na ně má vztahovat už od prosince letošního roku – stejně jako na hotely a restaurace. Prodávají-li pouze vlasové nebo pleťové přípravky, začnou evidovat tržby až od března 2017. Asociace malých a středních podniků a živnostníků se snaží přesvědčit ministerstvo financí, aby těmto provozovnám udělilo výjimku.

Více na webu E15.cz / Foto: Fotolia
Infolinka k EET

Máte dotaz ohledně EET? Zavolejte na infolinku

zpráva11. 8. 2016

Od začátku srpna funguje infolinka k elektronické evidenci tržeb, kterou zřídila finanční správa pro dotazy podnikatelů i veřejnosti. Je dostupná v pracovních dnech od 9:00 do 17:00 hodin na telefonním čísle 225 092 392. EET by se měla spustit od prosince letošního roku. Podle ministerstva financí není důvod, aby se zdržovala.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
Babiš výjimky z EET nechce

Babiš výjimky z EET nechce, v ostatních zemích je ale mají

zpráva10. 8. 2016

Opozice a vládní lidovci navrhují, aby v EET platily výjimky například pro drobné podnikatele nebo aby ji nemusely řešit určité podnikatelské segmenty. Ministr financí Andrej Babiš však o tom nechce ani slyšet. Přitom v ostatních zemích, kterými se ministerstvo při tvorbě nového zákona inspirovalo, nejmenší podnikatele od EET osvobozují.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Seznámení se zákonem o EET

Seznámení se zákonem o EET

zpráva18. 7. 2016

Orientovat se v zákonech není vždy snadné, proto by vás mohl zajímat článek na Portálu POHODA, který vás seznámí se zákonem o EET. Dozvíte se například, konkrétně jakých subjektů se bude nová povinnost týkatkdo všechno spadá do 4. fáze (jaká vybraná řemesla a výrobní činnosti). Také že u EET nerozhoduje, zda je subjekt plátce či neplátce DPH. V článku dále naleznete přehled tržeb, které se evidovat musí a které nikoliv, a dočtete se o informační povinnosti poplatníka nebo třeba o tom, že povinnost evidovat tržbu je možné přenést na jiného poplatníka.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
K tak osobním informacím by Finanční správa mít přístup neměla

K tak osobním informacím by Finanční správa mít přístup neměla

článek13. 7. 2016

Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka se kriticky vyjádřil k elektronické evidenci tržeb i kontrolnímu hlášení k DPH. V rozhovoru pro portál Česká justice komentuje reálný dopad obou zákonů i fakt, že omezí soukromí a informační autonomii jednotlivce.

Celý článek / Foto: Fotolia
Dobírka nebude za určitých podmínek podléhat EET

Dobírka nebude za určitých podmínek podléhat EET

článek30. 6. 2016

E-shopy, které doručí zboží na dobírku, nebudou podléhat EET, pokud jim přepravní firma převede hotovost od zákazníka na účet. V určitých situacích bude také možné požadované údaje o tržbách přijatých v době poruchy zařízení zaslat jednou částkou.

Celý článek / Foto: Fotolia
Změna zákonů v souvislosti se zavedením EET

Změna zákonů v souvislosti se zavedením EET

zpráva23. 6. 2016

S přijetím zákona o evidenci tržeb se změní také některé další zákony. Jedná se o zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty a zákon o správních poplatcích. V článku na Portálu POHODA se dozvíte, jaké konkrétní změny s tím souvisí a co od nich můžete čekat.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
Jak e-tržby hodnotí jiní

Jak e-tržby hodnotí jiní

článek20. 6. 2016

EET rozdmýchává mnoho diskuzí, názory na ni jsou však často dost odlišné. Podle některých zajistí spravedlnost, pro jiné je dalším krokem k většímu dozoru a kontrole. Pojďme se společně podívat, co si o elektronické evidenci tržeb myslí odborná veřejnost.

Celý článek / Foto: Fotolia
Podrobnosti ústavní stížnosti

Podrobnosti ústavní stížnosti

článek20. 6. 2016

Opozice podala na EET ústavní stížnost a podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše by mohla uspět. Podle něj totiž došlo k porušení zákona o jednacím řádu a tím mohla být omezena práva poslanců.

Celý článek / Foto: Fotolia
4 velké návrhy na změnu zákona

4 velké návrhy na změnu zákona

zpráva10. 6. 2016

Evidence tržeb ještě nezačala fungovat v praxi a předloženy byly již čtyři velké změny. Jde o výjimku pro farmářské trhy, pro drobné podnikatele (plátce DPH) s příjmy do 1 000 000 Kč, pro podnikatele s obraty nižšími než 10 000 000 Kč a o spuštění účtenkové loterie od března 2017. Jestli ale tyto návrhy mají šanci projít legislativním procesem, zůstává zatím otázkou.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Pokusů zmírnit dopady elektronické evidence tržeb přibývá

Pokusů zmírnit dopady elektronické evidence tržeb přibývá

zpráva9. 6. 2016

Půl roku před začátkem EET se zákon pokoušejí změnit sami jeho spolutvůrci. Vládní lidovci navrhují, aby se evidence nevztahovala na drobné podnikatele, kteří si živností jen přivydělávají k zaměstnání, důchodu nebo mateřské dovolené. Navrhovaný systém by se týkal živnostníků, kteří neplatí zálohy na zdravotní a sociální pojištění a nevydělají si živností víc než 20 % průměrné mzdy (5 401 Kč měsíčně).

Více na webu Hospodářských novin / Foto: Fotolia
EET se možná znovu posune

EET se možná znovu posune

zpráva6. 6. 2016

Zavádění EET v prosinci by zkomplikovalo situaci stánkařům na adventních trzích, Hospodářská komora proto požaduje odložení alespoň o měsíc. Politici i ministr financí Andrej Babiš o návrhu uvažují, ale úředníci jsou proti, zákon by se neměl neustále upravovat. Prodejci by však posunutí velmi uvítali.

Více na webu Hospodářských novin / Foto: Fotolia
Oznamovací a informační povinnosti podnikatelů

Oznamovací a informační povinnosti podnikatelů

zpráva18. 5. 2016

Podnikatelé, které čeká od 1. 12. 2016 povinnost evidovat tržby, tedy poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb, by kromě technické přípravy neměli podcenit ani oznamovací a informační povinnosti. Podnikatelé totiž musí správci daně oznámit všechny provozovny, v nichž přijímají evidované tržby, včetně internetových stránek, prostřednictvím kterých evidované tržby rovněž přijímají. Informační povinnost mají naopak vůči zákazníkům, které musí informovat o tom, že provádí evidované tržby. Tuto povinnost splní oznámením, které je dostatečně viditelné a čitelné.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Příprava před začátkem evidování tržeb

Příprava před začátkem evidování tržeb

zpráva27. 4. 2016

Jaké kroky je potřeba ve vztahu k daňové správě udělat, aby dotčení podnikatelé mohli začít evidovat první tržby, se můžete dočíst v článku na Portálu POHODA.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
EET by se nemusela týkat farmářských trhů

EET by se nemusela týkat farmářských trhů

zpráva27. 4. 2016

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o evidenci tržeb, která by z povinnosti vést elektronickou evidenci tržeb (EET) vyjmula farmářské trhy. Otázkou však je, zda novelu podpoří Ministerstvo financí, které již dříve uvedlo, že farmáři se nemají čeho obávat a že není důvod, proč by se jich EET neměla týkat. Náklady na vybavení si totiž mohou díky jednorázové slevě ve výši 5 000 Kč odečíst z daní. Podle Asociace farmářských tržišť by však EET omezila nabídku tradičních českých potravin na farmářských trzích.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Dění kolem EET

Dění kolem EET

článek25. 4. 2016

Duben je nabitý událostmi – poslanci podali ústavní stížnost, uskutečnila se debata MFČR s jihlavskými podnikateli nebo se řeší dodavatel IT systému na e-tržby. Kromě toho ministr Babiš zvažuje, že by si podnikatelé mohli znovu uplatnit některé slevy na dani. Připravili jsme pro vás článek se stručným přehledem toho nejdůležitějšího.

Celý článek / Foto: Fotolia
Zveřejnění ve Sbírce zákonů

Zveřejnění ve Sbírce zákonů

zpráva14. 4. 2016

Včera 13. dubna ve Sbírce zákonů vyšel zákon o evidenci tržeb i doprovodný zákon. Na základě toho se snižuje DPH v oblasti stravovacích služeb na 15 % (s výjimkou alkoholických nápojů) a zavádí se jednorázová sleva na dani. Oba zákony začnou platit od května 2016 a 1. vlna bude mít povinnost evidovat tržby elektronicky od 1. prosince 2016.

Redakce / Foto: Fotolia
E-tržby začnou v prosinci

E-tržby začnou v  prosinci

zpráva1. 4. 2016

Finanční správa ČR předpokládá, že zákon o evidenci tržeb se ve Sbírce zveřejní už na začátku dubna. Publikování v dubnu potvrdilo také Ministerstvo vnitra ČR. Nová povinnost se jednotlivých vln dotkne v následujících termínech:

  • stravovací a ubytovací služby – 1. prosince 2016
  • maloobchod a velkoobchod – 1. března 2017
  • další činnosti (např. svobodná povolání, zemědělství, doprava) – 1. března 2018
  • vybraná řemesla a výrobní činnosti – 1. června 2018
Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Prezident podepsal zákony zavádějící EET

Prezident podepsal zákony zavádějící EET

zpráva31. 3. 2016

Pokud by se zákony zveřejnily ve Sbírce ještě dnes, 1. vlna podnikatelů by začala tržby evidovat už od listopadu 2016. V únoru 2017 by se systém vztahoval také na maloobchod a velkoobchod, v únoru 2018 na další činnosti a v květnu 2018 by se do systému začlenili řemeslníci. Jestliže se zákony zveřejní v dubnu, všechny termíny se posunou o měsíc.

Součástí podepsaných zákonů je také jednorázová sleva na dani i novela zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla podpořit stravovací služby. Pro ty se totiž sníží DPH z 21 % na 15 % (kromě alkoholických nápojů).

Redakce / Foto: Fotolia
IT systém pro e-tržby bez veřejné soutěže?

IT systém pro e-tržby bez veřejné soutěže?

zpráva30. 3. 2016

Generální finanční ředitelství tlačí čas, proto nechce na IT systém vypsat veřejnou zakázku. Vypsání a vyhodnocení totiž podle právničky Žilkové trvá často víc než půl roku a ministr Babiš nesouhlasí s dalším případným posunem EET.

Finanční ředitelství chce dát zakázku firmě IBM, která se dlouhodobě stará o stávající daňový systém. Ten by pouze přizpůsobila elektronické evidenci tržeb, což by prý výrazně ušetřilo jak čas, tak i peníze. Experti, včetně poradního sboru Rady vlády pro informační společnost, jsou však zásadně proti. Porušil by se tím totiž zakázkový zákon. Celou tuto záležitost bude posuzovat samotná Rada vlády pro informační společnost, která o výsledku rozhodne.

Více na webu Hospodářských novin / Foto: Fotolia
Stručný přehled toho, co nás čeká

Stručný přehled toho, co nás čeká

článek18. 3. 2016

Senát schválil návrh na jednorázovou slevu na dani i návrh na snížení DPH v oblasti stravování. DPH by mělo být pouze 15 %, s výjimkou alkoholických nápojů. Obě tyto změny mají začít platit od účinnosti zákona o evidenci tržeb. Návrh zákona ještě čeká na podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů. Od toho okamžiku se pak rozběhnou přípravné činnosti.

Celý článek / Foto: Fotolia
Senátoři jsou pro elektronickou evidenci tržeb

Senátoři jsou pro elektronickou evidenci tržeb

zpráva 16. 3. 2016

Zákon o evidenci tržeb dnes odsouhlasilo 43 senátorů ze 72 přítomných, jen dvacet jich bylo proti. Objevila se i kritika schvalování e-tržeb v dolní komoře, kde se jednání poslanců změnilo spíše v souboj. Podle slov senátora Jana Veleby to ovlivnilo kvalitu celého zákona.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Fotolia
Návrh zákona o evidenci tržeb ke stažení

Návrh zákona o evidenci tržeb ke stažení

zpráva26. 2. 2016

Pokud vás zajímá, jakou má zatím zákon týkající se elektronické evidence tržeb podobu, můžete do něj nahlédnout.

  Zákon o evidenci tržeb ve znění schváleném PSP
  Doprovodný zákon k zákonu o evidenci tržeb ve znění schváleném PSP

Zdroj: Ministerstvo financí ČR / Foto: Fotolia
Senát bude na řadě v půli března

Senát bude na řadě v půli března

zpráva24. 2. 2016

Ve středu 16. března 2016 projednají zákon o evidenci tržeb senátoři. Pokud se nerozhodnou do 30 dnů, zamíří zákon jako přijatý rovnou k prezidentovi. V horní komoře Parlamentu je ale k prosazení dost hlasů a ODS už neplánuje opakovat masivní obstrukce, jakých jsme byli svědky při jednáních Poslanecké sněmovny.

Více na webu EuroZprávy.cz / Foto: Fotolia
E-tržby dostaly zelenou

E-tržby dostaly zelenou

zpráva10. 2. 2016

Zákon o evidenci tržeb schválilo 105 poslanců ze 145 přítomných, opozice na protest opustila jednací sál. EET se nejprve dotkne stravovacích a ubytovacích služeb, pravděpodobně už od začátku listopadu. Další vlnou bude maloobchod a velkoobchod, ve 3. vlně postihne další podnikatele a nakonec řemeslníky. E-tržby bude doprovázet také jednorázová sleva na dani a 15% DPH u stravovacích služeb

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
Elektronická evidence tržeb už od listopadu?

Elektronická evidence tržeb už od listopadu?

zpráva8. 2. 2016

Pokud se zákon o evidenci tržeb zveřejní v březnu, prvních podnikatelů by se e-tržby dotkly už 1. listopadu 2016. Záleží však, jak rychle a jestli vůbec projde celým legislativním procesem. Jestliže poslanci 10. 2. 2016 schválí návrh zákona, postoupí do senátu. Tam může být projednáván maximálně 30 dní. Následně zamíří k prezidentovi, který má na rozhodnutí 15 dní. Projde-li návrh všemi těmito stupni, má Ministerstvo vnitra 30 dní na vyhlášení přijatého zákona ve Sbírce. V takovém případě bude zákon platný nejdéle na konci dubna a účinný od 1. prosince 2016. Pravděpodobně však vyjde dřív.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Blíží se hlasování o EET

Blíží se hlasování o EET

zpráva2. 2. 2016

O elektronické evidenci tržeb se bude hlasovat 10. února 2016, opozice však hrozí ústavní stížností. Nesouhlasí se způsobem, jakým vládní koalice ukončila páteční třetí čtení, kdy stanovila pevný termín hlasování. Vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně se e-tržby pravděpodobně schválí. Opozice však bude podnikat patřičné kroky i nadále.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Třetí čtení nebere konce

Třetí čtení nebere konce

zpráva29. 1. 2016

Dnes pokračuje třetí čtení zákona o evidenci tržeb, konečného rozhodnutí se však pravděpodobně nedočkáme. Do debaty se totiž řádně přihlásilo 25 poslanců, navíc díky přednostnímu právu budou moci někteří mluvit bez omezení. Hlasování se nejspíš opět oddálí.

Více na webu Parlamentní listy / Foto: Fotolia
Vývoj e-tržeb a registrační pokladny

Vývoj e-tržeb a registrační pokladny

zpráva8. 1. 2016

Pokud si pořád nejste jistí, jak je to s elektronickou evidencí tržeb a registračními pokladnami, mohl by se vám hodit přehled toho nejdůležitějšího.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia
Kvůli EET se svolá mimořádná schůze

Kvůli EET se svolá mimořádná schůze

zpráva7. 12. 2015

V pátek 11. prosince 2015 se bude zákon o evidenci tržeb projednávat na mimořádné schůzi. Tu svolala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Jermanová. Od řádné schůze se tato liší tím, že poslanci budou hlasovat pouze o navrženém programu a nebudou ho už moci upravovat. Právě úpravy totiž byly hlavním důvodem, proč se na řádné schůzi evidence tržeb nevyřešila.

Více na webu Novinky.cz / Foto: Fotolia
Další odklad elektronické evidence tržeb

Další odklad elektronické evidence tržeb

zpráva23. 11. 2015

Není reálné, aby zákon o evidenci tržeb prošel celým legislativním procesem do konce roku 2015, proto se pravděpodobně e-tržby znovu odloží. V současné době se čeká na třetí čtení v Poslanecké sněmovně. Poté bude návrh projednávat Senát a celý proces zakončí prezident.

Více na webu Lidovky.cz / Foto: Fotolia
EET pro všechny? Od roku 2018<

EET pro všechny? Od roku 2018

zpráva10. 11. 2015

Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové bude systém e-tržeb od roku 2018 povinný pro všechny podnikatele, kteří přijímají tržby v hotovosti. I nadále se počítá s jeho postupným zaváděním a účinností zákona od srpna 2016. Náměstkyně také odmítá obavy podnikatelů z rychlosti internetového připojení.

Více na webu České televize / Foto: Fotolia
Systém e-tržeb dostihne i drobné živnostníky

Systém e-tržeb dostihne i drobné živnostníky

zpráva14. 10. 2015

Koalice rozhodla, že drobní živnostníci začnou elektronicky evidovat tržby 25 měsíců od platnosti zákona. A to i přesto, že původním plánem bylo nejdřív analyzovat systém u prvních dvou vln (stravovací a ubytovací služby, maloobchod a velkoobchod) a až poté ho rozšířit na další subjekty.

Více na webu Podnikatel.cz / Foto: Fotolia
Zákon o evidenci tržeb prošel druhým čtením

Zákon o evidenci tržeb prošel druhým čtením

zpráva8. 10. 2015

Poslanci propustili zákon o evidenci tržeb do třetího čtení, každopádně pokusy opozice o jeho zablokování pokračují. Nepříznivci e-tržeb argumentují hlavně tím, že se Andrej Babiš inspiruje Chorvatskem, zatímco státy bližší Česku podobný systém nezavádějí.

Více na webu Aktuálně.cz / Foto: Fotolia
Příprava elektronické evidence tržeb je zastavena

Příprava elektronické evidence tržeb je zastavena

zpráva13. 9. 2015

Ministerstvo financí pozastavilo zavádění e-tržeb a čeká na vyjádření Poslanecké sněmovny. Ta musí podle slov premiéra Bohuslava Sobotky nejdřív schválit zákon o evidenci tržeb, jinak není možné vypisovat soutěže.

Více na webu EuroZprávy.cz / Foto: Fotolia
Pravděpodobná účinnost zákona až od poloviny roku 2016

Pravděpodobná účinnost zákona až od poloviny roku 2016

zpráva28. 8. 2015

Ministerstvo financí se rozhodlo prodloužit dobu mezi platností a účinností zákona na sedm měsíců. Dosud se počítalo s tříměsíční legisvakanční lhůtou, proti které se však stavěli opoziční politici i samotní podnikatelé. Tento návrh již schválila koaliční rada vlády.

Více na webu Ministerstva financí / Foto: Fotolia
Zákon o evidenci tržeb postupuje do druhého čtení

Zákon o evidenci tržeb postupuje do druhého čtení

zpráva10. 7. 2015

Poslanci podpořili elektronickou evidenci tržeb, která tak prošla prvním čtením. Opozice neuspěla ani se svým návrhem vrátit zákon vládě k dopracování. Lidovci však chtějí ochránit nejmenší živnostníky a podnikatele, proto navrhují možnost dočasné výjimky.

Více na webu Hospodářských novin / Foto: Fotolia
Posune se termín zavedení EET?

Posune se termín zavedení EET?

zpráva22. 6. 2015

Oficiálním datem spuštění e-tržeb je aktuálně 15. únor 2016. Samotní podnikatelé však tvrdí, že tři měsíce tzv. legisvakance (období mezi okamžikem platnosti a účinnosti právní normy) jsou příliš krátká doba. Mají obavy, že se nestihnou nové povinnosti včas přizpůsobit. Jak na jimi navrhovaný pozdější termín reaguje náměstkyně ministra financí Simona Hornochová?

Více na webu České televize / Foto: Fotolia
Klady a zápory online evidence tržeb

Klady a zápory online evidence tržeb

zpráva4. 6. 2015

Rovnější konkurenční podmínky, nebo trest pro poctivé podnikatele? Zda EET podnikatelské sféře opravdu prospěje, ukáže až praxe. Ministr financí Andrej Babiš však do ní vkládá velké naděje. Přečtěte si, jaký názor mají prezident Komory daňových poradců Martin Tuček a předseda Strany soukromníků Petr Bajer.

Více na webu iDNES.cz / Foto: Fotolia
Vláda podpořila zákon o evidenci tržeb i snížení DPH

Vláda podpořila zákon o evidenci tržeb i snížení DPH

zpráva3. 6. 2015

Kromě zákona o evidenci tržeb vláda schválila také snížení DPH z 21 % na 15 % u stravovacích služeb (kromě alkoholických nápojů). Dále souhlasila s novou jednorázovou slevou na dani 5 000 Kč. Tu by si mohli uplatnit všichni poplatníci daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby podle zákona o evidenci tržeb.

Více na webu Ministerstva financí / Foto: Fotolia
Elektronická evidence tržeb od roku 2016

Elektronická evidence tržeb od roku 2016

zpráva16. 4. 2015

Elektronická evidence tržeb by se měla v první vlně týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Povinnost převzít účtenku zákazníci mít nebudou.

Více na webu Portál POHODA / Foto: Fotolia