Dění kolem EET

Jana Korbičková
Aktualizováno 25. 4. 2016
Papírování
FOTO: Fotolia

Duben je nabitý událostmi – poslanci podali ústavní stížnost, uskutečnila se debata MFČR s jihlavskými podnikateli nebo se řeší dodavatel IT systému na e-tržby. Kromě toho ministr Babiš zvažuje, že by si podnikatelé mohli znovu uplatnit některé slevy na dani. Připravili jsme pro vás článek se stručným přehledem toho nejdůležitějšího.

E-tržby u soudu

Někteří poslanci ODS a TOP 09 podali 5. dubna stížnost k ústavnímu soudu. Žádají o zrušení usnesení Sněmovny, kterým v únoru schválila zákon o evidenci tržeb. Podle opozice totiž usnesení neproběhlo v úplném souladu s jednacím řádem a předčasným ukončením rozpravy se omezila práva poslanců. Podle ministra Babiše však na schůzi k pochybení nedošlo. Podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše sice nemůže Ústavní soud elektronickou evidenci tržeb zrušit, ale pokud by dal opozici za pravdu, ve výsledku by to tak skončilo.

Road show Ministerstva financí v Jihlavě

Zástupci Ministerstva financí podnikli 7. dubna cestu do Jihlavy, kde se podnikatelům i úředníkům snažili přiblížit detaily elektronické evidence tržeb. Úředníci tento krok ocenili, zatímco podnikatelé ho využili spíše k otevřené diskuzi a kritice systému. Ptali se také na některé důležité pojmy, jako třeba na definici nahodilých příjmů. Další road show se uskuteční 24. dubna v Ústí nad Labem.

EET a veřejná soutěž

Podle nejnovějších zpráv dostane část zakázky na EET firma IBM. Ta napojí evidenci na již fungující daňový systém, který dlouhodobě dodává. Tím by se měl proces zjednodušit a zlevnit. Na samotné jádro systému se však vypíše veřejná soutěž, jak uvedl ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček pro Hospodářské noviny.

Vrátí se podnikatelům sleva na manželku a na děti?

Ministr financí Andrej Babiš plánuje přilepšit podnikatelům využívajícím výdajové paušály. Od roku 2017 jim chce znovu zpřístupnit slevu na manželku/manžela a daňové zvýhodnění na děti. Toto snížení příjmů do státního rozpočtu by podle něj měly vykompenzovat očekávané příjmy z elektronické evidence tržeb.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY