Co slibovaly strany ve svých programech aneb EET po volbách

redakce
1. 11. 2017
K tak osobním informacím by Finanční správa mít přístup neměla
FOTO: Fotolia

Voliči v říjnových volbách rozhodli o novém složení Poslanecké sněmovny. Pojďme si společně shrnout, co jednotlivé strany ve svých programech slibovaly ohledně elektronické evidence tržeb.

Strany, které navrhují úpravy EET

Nejčastěji jsme v programech stran mohli narazit na různé druhy úprav elektronické evidence tržeb, konkrétně by strany chtěly určité skupiny podnikatelů z této povinnosti vyjmout. A to včetně hnutí ANO, které EET iniciovalo.

ANO

Hnutí ANO, které ve volbách dosáhlo nejlepšího výsledku, chce z povinnosti evidovat tržby vyjmout:

  • fyzické osoby s paušální daní a obratem do 500 tisíc korun ročně,
  • veřejně prospěšné poplatníky s obratem do 1 milionu korun ročně, kteří v rámci pořádaných a dopředu nahlášených akcí evidují své tržby mimo prostory stálé provozovny vybavené EET,
  • bufety a obdobná zařízení ve školách a v provozovnách dětských táborů nebo dětských zájmových kroužků,
  • online platby,
  • prodeje vánočních kaprů při řádném nahlášení předem.

Piráti

Česká strana pirátská by také chtěla současnou podobu EET pozměnit. Konkrétně by evidenci tržeb zrušila pro e-shopy, platby kartou a také pro drobné podnikatele.

KDU-ČSL

KDU-ČSL chce zrušit EET u malých podnikatelů – neplátců DPH a u nestátních neziskových organizací. Zároveň by chtěli, aby byla před nástupem třetí a čtvrté vlny EET vypracována podrobná analýza dosavadního působení první a druhé vlny EET.

STAN

Podobně jsou na tom i Starostové a nezávislí, kteří by chtěli odsunout 3. a 4. vlnu EET, a to až do doby, než by byly vyhodnoceny dopady prvních dvou fází. Na základě této analýzy by se pak mělo rozhodnout, na koho dalšího (a jestli vůbec) se bude EET vztahovat.

Strany, které by EET zcela zrušily

Kompletní zrušení EET mají ve svém volebním programu pouze dvě strany, a to ODS a TOP 09.

Strany, které se o EET ve svých programech nezmiňují

Elektronické evidenci tržeb se ve svých programech nevěnovaly tři ze zvolených stran, a to ČSSD, KSČM a SPD. Posledně jmenovaná má v programu pouze poznámku, že pro zavedení evidence tržeb nehlasovala, konkrétní změny či úpravy však neuvádí.

Zdroj: Podnikatel.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY